U dlouhodobého provozu je rozhodujícím faktorem ekonomická stránka a jistou roli také hraje hlučnost celého soustrojí. Agregáty totiž mohou rušit okolní spolubydlící a musíte brát na ně ohled už jen z etického hlediska, nehledě na případné riziko sousedských sporů. Nespornou výhodu mají lidé, žijící na samotách, nebo tam, kde spolu s nimi používá agregáty více objektů.
A že nebývá využívání motorových generátorů elektřiny ojedinělé, dokazují některé příklady nadšenců směru tzv. „life beyond civilization“, kteří se touží osamostatnit a být nezávislými na dodávkách elektrického proudu, zemního plynu, kanalizace, a pitné vody. Snaží se nám ukázat alternativní cestu – nepotřebují k životu ani banky, neplatí žádné účty za energie – i když jim agregáty elektřinu vyrábí a docela běžně používají výpočetní techniku, surfují po Internetu, mají běžné spotřebiče, jako lednici, pračku, sporák, a mikrovlnnou troubu.
Jaký typ generátoru zvolit
Vyrábí se o různých výkonech, většinou od 0,5 kW až do 12 kW. Již 10 kW stačí pro výrobu elektřiny dvoučlenné rodině pro trvalé bydlení.
Nejlevnější řešení představují klecové, neboli rámové konstrukce s neodhlučněným naftovým motorem zasazeným v rámu z ocelových trubek. Většinou se používají pro pohony čerpadel, chladniček, mrazáků, a ručního elektrického nářadí. Mají však kolísavý výkon a ten by mohl poškodit citlivou elektroniku např. televizorů, nebo počítačů.
Druhým typem jsou regulované systémy AVR (i s výstupem na 12 V pro dobíjení akumulátorů). Některé z nich mají dieselagregáty odhlučněné a jsou opatřeny malými kolečky pro pojezd. Využívají se k podobným účelům, jako klecové agregáty.
Nejvyšší třídou jsou tzv.invertory. Jsou to velmi tiché a výkonné centrály, kterými lze napájet běžné domácí spotřebiče včetně výpočetní techniky. Konstrukcí se podobají malým přenosným kufříkům na kolečkách. Snadno se přemísťují, okolí hlukem v podstatě vůbec nezatěžují, což je způsobeno namísto klasického alternátoru se setrvačníkem tzv. alternátorem vícepólovým.