Možná většina z vás neví, co to znamená, ale věřte, že číselná soustava je důležitější, než si myslíte. Dokonce i vy každý den neustále jednu používáte. Soustav je obecně asi nekonečně, ovšem některé se používají více a některé méně.
Co je soustava?
Soustava by se dala vysvětlit jako způsob znázorňování čísel. Každá soustava má svůj počet čísel, která se mohou díky ní zobrazit. Vždy se jedná o nulu až do čísla, které je o jedna menší, než daná soustava. Pokud máme tedy osmičkovou soustavu, pak se zde dá číslo vyjádřit pomocí 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Znak 8 se zde už nenachází.
Důležité soustavy pro nás
Možná, že si říkáte, že soustava obecně je divná věc a jen komplikuje život. Neuvědomujete si ale, že všichni používáme jednu soustavu – desítkovou. Používáme ji přeci každý den. Jedná se o čísla 1 až 9. Díky ní vyjadřujeme denně hodnotu peněz, počet věcí a podobně. Není ovšem jediná soustava, která se používá. V počítačích se počítá pomocí soustavy binární. To je jiné vyjádření pro soustavu dvojkovou. V této soustavě, jak byste již mohli vědět, jsou pouze 2 znaky. Nula a jednička. V počítačích znamená jednička, že proud proudí a nula, že ne. Toto je ale moc pokročilé a tento článek není o technologiích, ale o soustavách.
Další soustava, která se využívá hojně, je takzvaná hexadecimální. Jedná se o 16 soustavu.
Zde ale nastává problém. Jak znázornit jedno číslo jedním znakem, pokud je větší než 10? Tento problém byl matematiky velice jednoduše vyřešen – používá se pouhá abeceda. Pro číslo 10 je tedy přiřazeno A, pro číslo 15 třeba F. Hexadecimální soustava má velkou výhodu pro počítače – velice jednoduše se pomocí jednoduché tabulky převádí na binární soustavu i opačně. Zápis čísla je navíc kratší, proto se někdy využívá tato soustava pro uložení nějakých dat. Občas totiž šetří dost místo v paměti počítače. To se u některých velkých softwarů může hodit.