DIDI
Waldyr Pereira, známý spíše pod přezdívkou Didi, byl brazilský střední záložník, který patřil mezi nejlepší hráče 50. let. Didi, jako velká část Brazilců, byl známý pro svou skvělou techniku a smrtící přímé volné kopy. Během své kariéry působil hned v několika brazilských klubech, mezi které patří například Sao Paulo, Botafogo nebo Fluminense, kde strávil nejdelší část kariéry. Co je však na tomto hráči zajímavé, jako jeden z mála Brazilců této doby, vyzkoušel své štěstí i v Evropě. Mezi lety 1959 a 1960 totiž působil v Realu Madrid, se kterým stihl vyhrát Ligu mistrů (respektive PMEZ). Největší úspěchy Didi slavil na reprezentační úrovni.
JOSEF MASOPUST
Josef Masopust byl československý záložník, který patřil mezi nejlepší evropské hráče šedesátých let. Nejlepší léta své kariéry strávil Masopust v Dukle Praha, která ve své době byla nezastavitelná mašina. Celkově s Duklou získal 8 titulů a dalších několik dílčích úspěchů. Z této hegemonie však těžil i národní tým. Mnoho hráčů Dukly totiž také reprezentovalo svou zemi, a díky tomu si hráči na hřišti velice rozuměli. I proto na začátku šedesátých let patřilo Československo mezi nejobávanější reprezentační týmy. Masopust s národním týmem dosáhl na dva cenné kovy, a to bronz na ME 1960 a stříbro na MS 1962, kde ve finále podlehli silné Brazílii. Josef Masopust vstřelil ve finále Brazilcům gól a byl zvolen druhým nejlepším hráčem turnaje, hned za fenomenálním Garrinchou. Po skončení kariéry se stal Masopust trenérem a dovedl například Zbrojovku Brno k titulu z roku 1978. Josef Masopust zemřel v roce 2015 ve věku 84 let.
LUIS SUAREZ
Luis Suarez byl legendárním španělským playmakerem, který platil za jednoho z nejlepších hráčů šedesátých let. Svou úspěšnou kariéru zahájil v Deportivu La Coruna, ale netrvalo to dlouho, přesouval se do Barcelony. V Katalánsku se Suarezovi po boku hráčů jako Kubala, Czibor či Kocsis velice dařilo a v roce 1960 získal Zlatý míč. Z Barcelony však odešel legendární trenér Helenio Herrera do Interu Milán a Luise Suaréze si vzal s sebou. Inter Milán za španělského záložníka musel zaplatit 152 tisíc liber. Suaréz se tak stal prvním hráčem, za kterého klub musel zaplatit víc než 100 tisíc liber a také nejdražším hráčem své doby. Helenio Herrera z Interu udělal jeden z nejlepších klubů na světě. Rozpracoval systém, který dnes známe jako Catenaccio a se kterým slavil velké úspěchy.
JOHAN NEESKENS
Nepočítáme-li legendárního Johana Cruyffa, Neeskens patřil mezi nejvýznamnější hráče Ajaxu a nizozemské reprezentace sedmdesátých let. Neeskensova kariéra tak trochu tu Cruyffovi kopírovala. S Ajaxem získal mnoho trofejí, včetně tří pro vítěze PMEZ. Přivezl si dvě stříbra z MS a bronz z ME. A po vzoru Cruyffa i Neeskens nakonec odešel do Barcelony. I proto se mu přezdívalo "Johan II.". Po skončení kariéry se Neeskens vydal na trenérskou kariéru, největší úspěchy slavil jako asistent Franka Rijkaarda v Barceloně.
Date:
Comments: 0