Na chatě a chalupě
Chataři v zahrádkářských a chatových koloniích se obvykle navzájem znají a mezi sebou mívají parcely ohraničené pouze pletivem, někdy dokonce hranici pozemku žádné oplocení neodděluje. Chatové pozemky však vyžadují výstavbu plotu v místech, která jsou v přímém kontaktu se silnicí, příjezdovou prašnou či bahnitou nezpevněnou cestou a tam, kde pozemek zasahuje k lesu, rumišti, nebo společnému kompostu a prostoru pro posekanou trávu a listí ze stromů.
Tehdy je výstavba betonového plotu lepším řešením, než zídka z cihel. Betonové ploty levně totiž nevyžadují po celé délce základový výkop, ten se pro cihly a tvárnice musí vyhloubit až do hloubky zhruba 70 cm. Betonové desky se vsazují mezi sloupky, tudíž postačí vyhloubit jámy pouze pro sloupky, zatímco desky se pouze opírají o zem. Mohou se samozřejmě i částečně do země zapustit, ale pouze s ohledem na požadovanou výšku oplocení, nebo kvůli zamezení podhrabání zvířaty.
Svažitý terén
Výhodou tohoto řešení je možnost vybudovat je kdekoli, jak na rovině, tak i ve svahu. Sloupky se staví v rozestupu 205 cm a tímto způsobem lze snadno obehnat svažitý terén, což je složitější např. u pletiva. Desky lze také využít pro zpevnění povrchu ve stupňovitém svahu, mohou plnit funkci tarasu namísto kamenů, případně je lze s kameny kombinovat.
Může být i okrasný – výhodou moderních technologií výroby betonových prefabrikátů je jejich tvarová i barevná pestrost. Mohou se dobře sladit se dřevem i s okrasnými rostlinami, poměrně častým řešením je vnější zídka z betonu a vnitřní živý plot. Beton zčásti zachytí prach a hluk z ulice a živé rostliny uvnitř parcely vytvoří bariéru z živého organismu. Zároveň se tím příliš nezmenší plocha parcely, neboť betonové ploty jsou velmi tenké, tloušťka desek je přibližně 6 cm a pak jen záleží na výběru dřeviny. Mohou to být túje, smrčky, buxus, cypřiš, anebo dnes velmi populární turkestánský brest.