Stan na hraní pro děti je zdrojem zábavy a zároveň symbolizuje bezpečí a zázemí, ačkoli si jej děti staví v dětském pokoji nebo na vlastní zahradě. Mít střechu nad hlavou je jednou ze základních lidských tužeb a potřeb a děti to mají zafixované v genech po předcích. Moc dobře si uvědomujeme tento fakt zvláště tehdy, kdy nám tento pocit schází, např. při spaní pod širákem za nevlídného počasí, a co teprve lidé bez domova, ti jsou chtě – nechtě vždy podvědomě odtrženi od svého přirozeného počínání – být zkrátka někde doma.
Co se dá dělat v dětském stanu na hraní
Hrát si s kamarády – jezdit s autíčky, oblékat panenky, stavět hrad z kostek, skládat puzzle, využít stan jako tunel pro vláček či autodráhu, anebo jen tak si povídat a pozorovat okolí z bezpečné vzdálenosti, z úkrytu. Děti mají bezbřehou fantazii, nechme jim také určitý prostor, ať ji vyjádří. Dětský stan na hraní je pro tvůrčí zábavu ideální.
Hrát si s rodiči – pokud se pod stanovou konstrukci vejdou i dospělí, děti budou jistě trvat na tom, aby alespoň občas byly poctěny „návštěvou“ z řad svých blízkých. Mohou si s nimi hrát na přijímání návštěv, přichystat jim symbolické uvítání či občerstvení.
Svačit – v souvislosti s občerstvením nemusí jít o pouhý náznak, ale o opravdový piknik. S pomerančovým džusem, tousty, zeleninovým salátem či sušeným ovocem s oříšky. Stan poslouží i jako příprava pro opravdové stanování, děti si tak mohou vyzkoušet, co by si s sebou vzaly do přírody, a jak by se jim asi spalo pod širým nebem.
Poslouchat pohádku – před spaním se tu dá dobře relaxovat a poslouchat čtenou pohádku na dobrou noc. Děti milují neobvyklé situace, ty jsou rozhodně lepší než nudný stereotyp a pohádka čtená ve stanu – to je svým způsobem také dobrodružství.
Spát – za určitých podmínek tu lze samozřejmě i spát – venku s dospělými za příznivého počasí a s vhodnými lůžkovinami, uvnitř v pokoji stačí na podlaze karimatka a silnější deka.