Zvláště, pokud máte doma nějaký ten spotřebič, tak se dozajista vyplatí svítit úspornými LED zářivkami, ostatně stejně, jako vás nabádá. Ovšem je velký rozdíl, s jakými LED žárovkami vlastně chcete svítit. Je spousta druhů a nejrůznějších typů a tvarů, že se v tom všem člověk lehce ztratí. My si všechny druhy vypisovat nebudeme, jenom jejich jednotlivá charakteristika by zabrala až příliš dlouho. Nyní se ale pojďme spíše podívat, proč vlastně vyměnit všechny staré žárovky za ty LED a za jaké dle jejich wattáže.
1) 5 a 5,5 wattové žárovky
2) 6 wattové žárovky
3) 10 wattové žárovky
4) 30 wattové žárovky
Logicky těmi nejúspornějšími žárovkami jsou ty 5 a 5,5 wattové. Jednu hodinu svítí za pouhých 5 wattů, což je v přepočtu nějakých 0,004 koruny. Naprosto zanedbatelná cena. Samozřejmě i některé staré žárovky, které mají třeba 60 wattů, na hodinu stojí něco kolem 2,4 korun. Takhle jednotlivě je to pro nás pakatel, to více utratíme, když jedeme metrem nebo tramvají. Ale hned nám čísla narostou a daleko více se ukáže, jak moc velký rozdíl to je, když si spočítáme takovou roční spotřebu. Ta se může lišit v řádech několika stovek, ale klidně i tisíc! A to už jsou pěkné ušetřené peníze, které můžete vložit jinde, například to zaplacení jiných spotřebičů. Ona celkově spotřeba by se měla tak trochu „krotit“, přeci jen zdroje nejsou nekonečné a všechno něco stojí. Například topení je dobré vypnout přes noc a pustit ráno, stejně jste večer zabalení v peřinách. Nebo bojler, který ohřívá vodu, nemusí zrovna ohřívat vodu na sto padesát, aby byla úplně vřící. Všechno je to jenom o tom selském rozumu.
LED jsou ale obecně mnohem úspornější
I kdybyste vzali ty nejneúspornější LED, které jsme našli v běžném obchodě, tedy ty 30 wattové, tak stále je to poloviční spotřeba oproti těm starým. A to je pořád dobře.