Prostata začíná růst, zpočátku velmi pomalu, přibližně od pětadvacátého roku života, v padesáti letech může mít dvojnásobnou velikost. Zvětšování způsobuje tlak na okolní orgány a tkáně, zejména na močovou trubici. V důsledku toho pak dochází k častému nutkání k močení, zeslábne proud moči, může se přidat inkontinence. Mírné zvětšení v méně závažných případech je možné léčit pomocí medikamentů. V závažnějších případech se přistupuje k operaci, při které se odstraňuje nadbytečná tkáň a tím dochází k odstranění obtíží.
Zánět prostaty může být akutní, způsobený bakteriální infekcí, nebo chronický, který bývá důsledkem neléčeného akutního zánětu či sexuálně přenosné nemoci. Může být vyvolán i prochladnutím při celkové ztrátě obranyschopnosti organismu. Projevem zánětu prostaty bývá vysoká horečka, bolest svalů a kloubů, bolest v podbříšku a obtížné močení, výtok z močové trubice, sexuální poruchy a krev v moči nebo ejakulátu. Prostatitida se léčí antibiotiky, při chronickém zánětu dlouhodobě v malých dávkách.
Příčiny karcinomu prostaty nejsou zcela zřejmé. Nejčastěji jde o genetické dispozice, hormonální změny nebo nezdravý životní styl. Příznaky jsou velmi podobné jako u nezhoubného zvětšení prostaty, v počátečních stádiích často nejsou příznaky žádné. Často se podaří odhalit rakovinu prostaty u bezpříznakového pacienta preventivním vyšetřením a pomocí hladiny PSA v krvi. Při podezření se provádí vyšetření pomocí magnetické rezonance a biopsie. Léčba závisí na stadiu onemocnění, provádí se radioterapií, chemoterapií, hormonální léčbou nebo operativně, odstraněním celé prostaty. Operativní odstranění prostaty v časném stadiu dává velkou šanci na vyléčení. Velmi důležitá je prevence rakoviny prostaty jako součást změny celkového životního stylu, dodržování správné životosprávy, aktivní odpočinek s dostatkem pohybu.