Pracovat na volné noze, nemít šéfa a přitom vydělávat slušné peníze. Pro někoho pohádka, pro jiné standard. Pokud přemýšlíte, že začnete rozjíždět svůj byznys uvědomte si, že je s tím spojená velká zodpovědnost a začátky rozhodně nejsou růžové.
Je ale pravda, že některé obory jsou jednodušší než jiné. Například prodej přes internet. Dnes už může mít e-shop prakticky kdokoliv, kdo má wi-fi. Jeho založení není těžké a dokonce existují i různé platformy, které vám to usnadní. Průzkumy mluví jasně. E-shop je nejjednodušší forma podnikání hlavně proto, že pořizovací náklady jsou minimální a navíc nepotřebujete ani kancelář.
Můžete si založit živnostenské oprávnění. K tomu potřebujete tisíc korun za podání žádosti, musí vám být více jak 18 let, musíte mít trestní bezúhonnost a nakonec vyplnit registrační formulář. Ale pozor! Jako živnostník za své podnikání ručíte celým svým majetkem. Pokud chcete rozjíždět byznys v oboru, kterému se teď dvakrát nedaří, pořádně to zvažte.
Jako živnostník budete muset nejen za sebe, ale i za své budoucí zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. I přes to všechno je ale založení živnosti ta nejjednodušší forma u většiny podnikání právě proto, že není finančně nákladná.
Být či nebýt plátcem DPH?
Zásadní otázka. K DPH se doporučuje přihlásit, pokud vašimi zákazníky jsou významnější firmy, které už DPH platí. Pak je vaší povinností vést tzv. evidenci k DPH. Proto je dobré mít účetní, která se vám o finance bude starat v případě, že byste se dostali do hledáčku státu. Samozřejmě jako plátce budete mít i různé výhody. Můžete například uplatňovat daň na vstupu, což je výhodné při nakupování zboží, materiálu ale i majetku.
Pokud se rozhodnete být neplátce, tak DPH platíte v celkové sumě a nikdo vám ho nevrací. V případě, že váš obrat přesáhne jeden milion korun ročně, stáváte se však plátcem automaticky.