Nastává čas, kdy v zahradách začínají zářit velké oranžové dýně. Nejsou náročné na pěstování. Necháme je vyzrát na pozemku do příchodu prvních mrazíků. Po sklizení nám může ještě ozdobit domov ve dne i v noci.
Svátek Halloweense u nás neujal, ale vyřezávání dýní se nám zalíbilo. Nejvhodnější druh k vyřezávání je tykev velkoplodá.
Začneme tak, že ostrým nožem vyřízneme a odstraníme pokličku. Ostrou lžící vydlabeme vnitřek i se semeny tak, aby vznikl dutý prostor. Snažíme se, aby uvnitř nezůstala žádná měkká dužnina, která by nám mohla později zahnívat. Zároveň musíme dbát, aby dýně neměla moc tenkou stěnu a během vyřezávání se nám neprolomila.
Pak podle připravené předlohy na dýni nakreslíme a vyřežeme dýni obličej. Při vyřezávání motivu si můžeme vzít na pomoc také pilku, dlátko, akuvrtačku, prostě čím nám to půjde lépe.
Vydlabanou dýni je dobré na pět hodin namočit do vody, aby nám déle vydržela. Venku vydrží déle než v interiéru. Vnitřek můžeme natřít vazelínou, tím se trvanlivost dýně ještě prodlouží. Dovnitř dýně umístíme širší svíčku a zapálíme ji. Bude se líbit nám i našim dětem. Necháme-li dýni uvnitř domu, musí být pod dohledem, nebo ji prosvítíme např. vánočním řetězem. Zátiší dýně můžeme doplnit podzimním listím a jinými podzimními dekoracemi. Velké dýně jednoduše přeřízneme napůl a vytvoříme masku ze dvou polovin. Pokud se již objevují mrazíky, dýni raději schováme nebo ji dáme na parapet pod střechu, aby na ni nepadala mrznoucí rosa.
Vydlabanou dřeňmůžeme využít na kompot, džus, polévku nebo jako náplň do závinu. Stačí, když dužninu povaříme a po vychladnutí pomačkáme, ochutíme, můžeme přidat rozinky a ořechy. Dýňová semínka propláchneme vodou a necháme usušit. Můžeme je konzumovat buď přímo, nebo pražená, do salátů nebo do pečiva. Jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, B, E, D a z minerálů nejvíce na zinek.
Date:
Comments: 0